Popularne zwierzęta – mysz

Mysz jest gryzoniem należącym do rodziny myszowatych, jak około 1/3 wszystkich ssaków. Gatunek ten jest żyworodny, żyje na ziemi, pod ziemią, a niektóre gatunki na drzewach. Należy do dość dobrze opisanych gatunków przez zoologów i hodowców. Zliczyli oni, że na świecie żyje 460 gatunków myszy, z czego w Polsce żyje około 8. To sympatyczne zwierzątko jest bohaterem wielu wierszy, piosenek, bo podobno większość ludzi boi się go. Dzieci w przedszkolu bawią się w zabawę „Uciekaj myszko do dziury”.

Jeden z ulubionych wykonawców muzyki rozrywkowej śpiewa „No , bo ty się boisz myszy, a to taki wstyd…” No wstyd, bo i czego tu się jest bać? Stefek Burczymucha wezwał wszystkich domowników na pomoc, gdy myszka dobrała mu się do śniadania. A uczniowie w szkole, kiedy nie są przygotowani do lekcji siedzą cicho, jak mysz pod miotłą, a przed klasówką, to schowaliby się w mysią dziurę, żeby tylko nie pisać. Oj, powiedziałby emeryt tydzień przed wypłata emerytury, że biedny jest, jak mysz kościelna.

Tyle sympatycznych nawiązań do tego miłego gryzonia. Mysz powszechnie uważana jest za szkodnika, niektórzy też twierdzą, że roznosi choroby. Faktem jest, że w spiżarkach robi spustoszenie, ale cóż, mysz musi jeść, jak każde żywe stworzenie. Wielkość myszy jest zróżnicowana, najmniejsze mają długość około 5 centymetrów, a najdłuższym, bo mierzącym około 80 centymetrów, przedstawicielem myszowatych jest szczur drzewny.

Zwierzęta te mają ogromne zdolności przystosowawcze. Podobno żyją nawet w kopalni na głębokościach przekraczających 400 metrów. Do najbardziej znanych przedstawicieli tego gatunku należą; mysz domowa, mysz polna, mysz leśna, mysz zielna, mysz zaroślowa, mysz kolczasta, mysz pigmejska, mysz berberyjska, a także szczur śniady, szczur wędrowny, szczur drzewny, bobroszczur, wieko szczur oraz mysz badylarka, będąca najmniejszym ssakiem w Europie. Myszy mają wielu naturalnych wrogów. Te domowe są przysmakiem kotów, a polne chętnie zaspakajają głód myszołowów i różnego gatunku węży.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Rozmnażanie myszy

W Polsce żyje wiele gatunków gryzoni. W regionach rolniczych na pewno występuje ich znacznie więcej niż na obszarach zurbanizowanych. Jest to oczywiście wytłumaczalne występującą tam dostępnością pożywienia. Najpopularniejszym gryzoniem w Polsce jest mysz. Zarówno ta domowa, jak i ta polna jest znana każdemu człowiekowi i przynajmniej raz w życiu zetknął się on oko w oko z jedną z nich. Wszyscy wiemy, jak takie myszy wyglądają, gdzie żyją. Generalnie mysz uważana jest za szkodnika, który potrafi poczynić duże szkody na terenie, gdzie gniazduje.

Myszy bardzo szybko się rozmnażają, a tym samym rozprzestrzeniają się w różnych miejscach. W określonym momencie w gospodarstwie domowym jest ich bardzo wiele. Są to głównie zimne pory – jesień i zima. W czasie tym myszy oraz inne gryzonie kręcą się w pobliżu gospodarstw, by móc wyjadać ziarno czy warzywa z piwnic. Jest to najszybszy i najprostszy do zdobycia pożywienia. Rolnicy denerwują się i martwią takimi szkodami. A gryzonie potrafią wyrządzić naprawdę wiele szkód. Dlatego też w sklepach dostępne są różnego rodzaju środki trujące dla gryzoni czy łapki.

Aby nie dopuścić do szkód są one stosowane. Naturalnym wrogiem myszy jest kot. W niektórych gospodarstwach wiejskich jest ich kilka po to, by skutecznie walczyły z myszami. W naszych domach gryzonie czują się bezpiecznie. Zamieszkują najczęściej piwnice czy strychy. Takie ciemne i dosyć chłodne miejsca, z wieloma zakamarkami sprawiają, że gryzonie czują się bezpiecznie, mają gdzie się skryć i przede wszystkim mają co jeść. W takim domu zawsze znajdą coś smakowitego.

Mogą to być okruszki chleba, surowe ziemniaki przechowywane w piwnicy czy warzywa i przede wszystkim zboże. Myszy nie gardzą też mięsem, które w niejednym gospodarstwie wiejskim wisi na drągach w spiżarniach. Czasami nawet nie zauważamy tego, ze w naszych domach zamieszkały gryzonie. A przecież muszą one przetrwać, muszą znaleźć sobie schronienie. Najczęściej myszy czy szczury w naszych gospodarstwach możemy spotkać zimą.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Mysz jako szkodnik

Najpopularniejszy gatunek w Polsce -mysz domowa jest gryzoniem z rodziny myszowatych, który prawdopodobnie pochodzi od myszy zamieszkującej stepy i tereny półpustynne od północnej Afryki, poprzez południowo-wschodnią część Europy aż po Wyspy Japońskie. Mysz domowa jest nieodłącznym towarzyszem człowieka odznaczającym się doskonałymi zdolnościami adaptacyjnymi Jej pojawienie się w gospodarstwach zauważa się od początków ludzkiej gospodarki rolniczej. Mysz jest gryzoniem wszystkożernym i łatwo może się przystosować do różnego rodzaju pokarmów.

Ulubionym przysmakiem myszy domowej są ziarna, ale nie pogardzi ona też kawałkami kiełbasy wiszącej na drążku w wiejskiej spiżarni. Zwierzę to, jak nie gromadzi zapasów. Nie odstraszają myszy nawet najtrudniejsze warunki panujące w środowisku. Wystarczy wspomnieć, że żyje w kopalniach, a także chłodniach, gdzie temperatura nie wzrasta powyżej 0°C. Długość tułowia i głowy do 11 centymetrów. Długość ogona do 10 centymetrów. Masa ciała myszy zazwyczaj nie przekracza 25g. Budowa smukła, pysk zaostrzony z włosami zatokowymi („wąsy”), uszy dość długie, cienkie, ogon słabo owłosiony, pokryty pierścieniowatymi łuskami. Wierzch ciała barwy szaro-żółtawej, spód białawej.

Samica ma pięć par sutków. Mysz wydziela charakterystyczny mysi zapach. Mysz prowadzi nocny typ życia. Jest to ssak stadny budujący gniazda. Myszy w dość krótkim czasie osiągają dojrzałość płciową, po około 2-3 miesiącach rodzą się młode. Ciąża myszy trwa 3 tygodnie. Przeciętnie w miocie jest od 4 do 9 młodych myszy. Małe przychodzą na świat bez sierści i są ślepe. Widzieć zaczynają po upływie 14 dni, a po 25 dniach życia przytaja ssać mleko matki. Przeciętnie mysz żyje 1,5 roku, mogłaby dłużej, ale w warunkach domowych ma wroga w postaci kota. Ludzie trzymają w domu koty, miedzy innymi po to, by wyłapywały myszy i szczury. Wiele myszy ginie też z reki człowieka, który zastawia na nie różne pułapki oraz wykłada zatruty pokarm. W gospodarstwach domowych zbyt duża ilość myszy może poczynić ogromne szkody.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Zwalczanie szkodników – myszy

Gryzonie występują na całym świecie, żyją we wszystkich środowiskach, wyjątek stanowią jedynie tereny pokryte wiecznym lodami. Większość z nich żyje w pobliżu siedzib ludzkich, bo tam łatwiej o żywność. Są to bardzo żarłoczne ssaki, zjadają wszelkie pokarmy pochodzenia organicznego, przepadają wręcz za pokarmami roślinnymi, zwłaszcza ziarnem. Najmniejszym przedstawiciele gryzoni jest mysz badylarka. Waży zaledwie 6 gramów, a w zestawieniu z południowoamerykańskim kapibarem, którego waga dochodzi do 45 kilogramów, ta mała myszka jest kruszynką.

Myszy towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat, w niektórych religiach były one czczone. Prócz myszy domowych, żyjących na wolności, człowiek kupuje myszki, jako zwierzątka hodowane w swoim mieszkaniu. I o dziwo, sympatyków myszek w klatkach wcale nie jest tak mało. W sprzedaży dostępne są myszy białe w różnych własnych odcieniach lub we wzorki. Oryginalna odmianą myszy hodowlanej są duńskie myszy oraz takie, które „tańczą walca”, czyli na skutek głuchoty i zaburzeń równowagi kręcą się wokół własnej osi. W mieszkaniach myszy trzymamy w klatce. Klatka musi być dobrze wentylowana łatwa do czyszczenia i musi uniemożliwiać ucieczkę. Wiele klatek ma poza zasuwkami na tyle duże przerwy, że małe myszy mogą się przez nie wydostać na zewnątrz.

Klatki mogą być wykonane z drewna i plastiku, z drucianymi wieczkami lub okienkami wentylacyjnymi. Drewno nasiąka moczem, a tym samym, po pewnym czasie, zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach, jest też trudniejsze do czyszczenia. Myszy lubią aktywnie obgryzać i należy zawsze brać to pod uwagę. W środowisku naturalnym myszy żywią się nasionami, ziarnami zbóż, ryżem, prosem. To też musimy zapewnić myszkom przebywającym w klatkach. W sklepach zoologicznych są też ziarna wzbogacone w witaminy i mikroelementy, które mają zapewnić myszom prawidłowy rozwój, przyczynić się do tego, by ich włos był bujny i lśniący i zabezpieczyć przed wszelkiego rodzaju chorobami. Jedzenie dla myszy powinno być podawane w pojemnikach, których myszy by nie pogryzły.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Hodowla myszy – porady

Coraz większym zainteresowaniem wśród hodowców myszek cieszą się również myszy rasowe , których polscy hodowcy są zrzeszeni w Polskim Związku Hodowców i Miłośników Myszy Rasowych. Wśród mysich ras da się wyróżnić krótkowłose, długowłose, o skręconym włosie, gładkowłose oraz o włosach błyszczących. Jeżeli mówimy o barwie owłosienia to możemy wybrać jednolite, cieniowane i najpopularniejsze albinotyczne, białe o czerwonych oczach. Gdzie kupować myszy? Prawie wszyscy nabywają myszy od hodowców, często od nich kupują na giełdach, ale są to zwierzęta od hodowców. Jak wygląda hodowla myszy?

Wpuszcza się 2 samczyki do stadka samic i po 3 tygodniach rodzą się młode, które początkowo muszą być karmione przez matki, ale po upływie 4 tygodni małe już stają się samodzielne i można je sprzedać. Dużo młodych myszy pochodzi z chowów wspólnych. Więc miłośnicy dają kasę za młode, które są z hodowli polegającej na rozmnażaniu dla zysku, gdzie nie przykłada się wagi do jakości, a idzie o ilość. Dla miłośników myszy bulwersujące jest to, że są one pokarmem dla wielu płazów i gadów. Hodowcy węży mają niekiedy problem ze zdobyciem tak dużej ilości noworodków mysich, a i ich zakup od hodowców nie należy do małych wydatków.

Co robią w takim wypadku? Zakładają własne mysie hodowle. W sklepach zoologicznych kupują materiał zarodowy i w różnego typu klatkach zakładają mysią hodowlę żywego pokarmu dla gadów. Najlepszymi pojemnikami do takiej hodowli są plastikowe klatki zamykane metalową pokrywą. Podobne klatki wykorzystywane są w laboratoriach do hodowli małych gryzoni. Sklepy zoologiczne polecają rożnego rodzaju klatki wysokie, zazwyczaj wykonane z metalu, w których znajdują się pięterka, drabinki zrobione z drutu . Ten typ klatki jest najłatwiejszy do utrzymania w niej czystości. Taką klatkę można często myć pod prysznicem lub niedużym wężem w garażu. Świetnie nadającymi się pojemnikami do hodowli myszy, jako żywy pokarm, nadają się nieużywane akwaria. Trzeba jednak pamiętać, że takie akwarium nie będzie się już nadawać do trzymania w nim rybek.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com