Mysz jako szkodnik

Najpopularniejszy gatunek w Polsce -mysz domowa jest gryzoniem z rodziny myszowatych, który prawdopodobnie pochodzi od myszy zamieszkującej stepy i tereny półpustynne od północnej Afryki, poprzez południowo-wschodnią część Europy aż po Wyspy Japońskie. Mysz domowa jest nieodłącznym towarzyszem człowieka odznaczającym się doskonałymi zdolnościami adaptacyjnymi Jej pojawienie się w gospodarstwach zauważa się od początków ludzkiej gospodarki rolniczej. Mysz jest gryzoniem wszystkożernym i łatwo może się przystosować do różnego rodzaju pokarmów.

Ulubionym przysmakiem myszy domowej są ziarna, ale nie pogardzi ona też kawałkami kiełbasy wiszącej na drążku w wiejskiej spiżarni. Zwierzę to, jak nie gromadzi zapasów. Nie odstraszają myszy nawet najtrudniejsze warunki panujące w środowisku. Wystarczy wspomnieć, że żyje w kopalniach, a także chłodniach, gdzie temperatura nie wzrasta powyżej 0°C. Długość tułowia i głowy do 11 centymetrów. Długość ogona do 10 centymetrów. Masa ciała myszy zazwyczaj nie przekracza 25g. Budowa smukła, pysk zaostrzony z włosami zatokowymi („wąsy”), uszy dość długie, cienkie, ogon słabo owłosiony, pokryty pierścieniowatymi łuskami. Wierzch ciała barwy szaro-żółtawej, spód białawej.

Samica ma pięć par sutków. Mysz wydziela charakterystyczny mysi zapach. Mysz prowadzi nocny typ życia. Jest to ssak stadny budujący gniazda. Myszy w dość krótkim czasie osiągają dojrzałość płciową, po około 2-3 miesiącach rodzą się młode. Ciąża myszy trwa 3 tygodnie. Przeciętnie w miocie jest od 4 do 9 młodych myszy. Małe przychodzą na świat bez sierści i są ślepe. Widzieć zaczynają po upływie 14 dni, a po 25 dniach życia przytaja ssać mleko matki. Przeciętnie mysz żyje 1,5 roku, mogłaby dłużej, ale w warunkach domowych ma wroga w postaci kota. Ludzie trzymają w domu koty, miedzy innymi po to, by wyłapywały myszy i szczury. Wiele myszy ginie też z reki człowieka, który zastawia na nie różne pułapki oraz wykłada zatruty pokarm. W gospodarstwach domowych zbyt duża ilość myszy może poczynić ogromne szkody.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *